MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

Gümüşün Kararmasına Neden Olan 7 Etken

Blog

Gümüşün Kararmasına Neden Olan 7 Etken

Gümüşün Kararmasına Neden Olan 7 Etken genellikle ön plana çıkan ve en çok karşılaşılan durumların derlenmesi ile siz değerli okurlarımıza sunulmuştur.

Gümüş kararmaları aksesuarlarda ve gümüş takılarında en çok rastlanılan sorunlar arasında yer almaktadır. Aslına bakarsanız gümüş kararması kötü bir durum değildir. Sadece gerçek gümüşler kararma sağlamaktadır. Fakat gümüşlerde yaşanan kararmaların görünüm itibari ile birçok kişiyi rahatsız ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle sıklıkla gümüş eşyaları ve takıları temizleyen birçok kişi neden karardığına yönelik olarak araştırma yapmaktadır. Sizlerde gümüşün kararmasının neden olduğuna yönelik araştırmada bulunuyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Gümüşün Kararmasına Neden Olan 7 Etken ve detaylarından bahsedeceğiz.

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş Neden Kararır? Sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Fakat genel anlamda gümüşün kararmasına sebep olan asıl nedenin su ve hava olduğunu dile getirebiliriz. Gümüş içerdiği etken maddelerden dolayı suya veya havaya maruz kalması ile birlikte belirli bir süre sonra kararmaya başlamaktadır.  Kararmasına sebep olan nedenleri başlıklar halinde ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Ancak gümüş kararmasına neden olan başlıca etkenleri bir liste halinde sunmak gerekirse, bunlar;

 • Su ile Temas Etmesi
 • Rutubetli Ortamda Yer Alması
 • Kimyasal Ürünlere Maruz Kalması
 • Başka Takılarla Yan Yana Bulunması
 • Açık Havada Bulunması
 • Tuz ile Temasının Olması
 • Bilinçsiz Kullanılması
 • Deniz Suyuna Maruz Kalması
 • Çelik ya da Demirle Temas Etmesi
 • Nemli Ortamda Muhafaza Edilmesi

Gümüşün Kararmasına Neden Olan 7 Etken

Gümüşün Kararmasına Neden Olan 7 Etken en çok karşılaşılan ve gümüşün kararmasına etki eden maddelerin derlenmesi ile sizlere sunulmuştur. Gümüş eşyanızın veya takınızın kararmasını önlemek adına ilk olarak belirteceğimiz etkenlere özen göstermeniz gerekmektedir. Bu etkenlerden gümüşün uzaklaştırılması daha uzun süre parlak ve canlı kalmasında sizlere yardımcı olacaktır. Peki, gümüşün kararmasına neden olan 7 etken nedir? Gelin, hep birlikte bakalım.

1- Su İle Temas Etmesi

Gümüşün kararmasına neden olan asıl etken su ile temas etmesidir. Su ile temas eden her gümüş kararmaya mahkûmdur. Gümüşün kararmasını engelleyebilmek adına yapacağınız ilk şey sudan uzak tutmak olacaktır. Gümüş içerisinde yer alan etkenler ile birlikte suyla temasında kararmaya maruz kalmakta ve mat bir görünüm oluşmaktadır.

2- Rutubetli Ortamda Yer Alması

Gümüş eşyaların ve takıların rutubetli ortamda kalması kararmasına neden olmaktadır. Gümüş eşya ve takılarınızı rutubetli ortamdan uzaklaştırarak daha kuru bir ortama almanız kararmasının önüne geçecektir. Gümüşün yanı sıra rutubetli ortamda kalan diğer takı ve eşyalarınızın da bundan etkilenerek yıprandığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı eşyalarınızı elinizden geldiğince rutubetsiz ortamda muhafaza etmenizi öneririz.

3- Kimyasal Ürünlere Maruz Kalması

Kullanılan kimyasal ürünlerin gümüş ile temas etmesi de gümüşün kararmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır.  Özellikle içerisinde asidik ve bazik değerler taşıyan maddelerin gümüş eşya ve takı ile teması hemen kararmasına yol açmaktadır. Gümüş eşya ve takınızı kimyasal maddelerden uzaklaştırmanız kararmasını engelleyecektir. Özellikle ellerinizi yıkadığınızda veya ellerinizin kimyasal ürünlere bulaşması haline gümüş yüzüğünüzü çıkartarak bu işlemi gerçekleştirmeniz daha uzun süre parlak ve canlı kalmasını sağlayacaktır.

4- Başka Takılarla Yan Yana Bulunması

Gümüş eşyalar ve takılar diğer takılar ile yan yana geldiğinde kararma yapmaktadır. Gümüş takılarınızın ve eşyalarınızın diğer metal veya madenlerden ayrı bir alanda tutulması gerekmektedir. Bunu sağlamanız gümüş eşya ve takılarınızın kararmasının önüne geçerek daha uzun süre ilk günkü gibi kalmasında sizlere yardımcı olacaktır.

5- Açık Havada Bulunması

Gümüş içerdiği etken maddeler nedeniyle hava ile veya başka bir deyişle havada bulunan oksijen ve kükürt ile temas ettiğinde de kararma yapacaktır. Bundan dolayı gümüş eşya ve takılarınızı kararma yapmaması adına kapalı ve kuru bir kutu içerisinde muhafaza etmenizi öneririz.

6- Tuz ile Temasının Olması

Tuz gümüşün kararmasına neden olan asıl etkenler arasında yer almaktadır. Özellikle yüzüklerde parmakta yaşanılan terleme neticesinde gümüşün karardığını görebilmekteyiz. Bunun asıl nedeni ter içerisinde yer alan tuzdur. Tuz gümüşün kararmasına neden olarak mat bir görünüme sebebiyet vermektedir.

7- Bilinçsiz Kullanılması

Gümüş eşyaların tozlu ve kirli ortamlarda muhafaza edilerek bilinçsiz bir şekilde kullanımının gerçekleştirilmesi de kararmasına neden olmaktadır. Gümüş eşya ve takılarınızda daha uzun süreli parlak ve canlı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, gümüş eşyalarınızı bilinçli bir şekilde muhafaza etmeli ve temizlemelisiniz.

Gümüş Kararması Nasıl Engellenir?

Gümüşün neden karardığına ilişkin olarak maddeleri sizlere aktardık. Peki, gümüş kararması nasıl engellenir? Sorusunu hemen cevaplayalım. Öncelikle gerçek gümüşlerin kararmasının tam olarak engellenmesinin pek mümkün olmadığını fakat belirli periyotlarla yapılan temizliklerin kararmaların önüne geçtiğini belirtelim. Gümüşlerin kararmasının önüne geçebilmek amacıyla alacağınız bir gümüş temizleme ve parlatıcı bezi işinizi görecektir. Kısa bir dönem gümüşün daha parlak ve canlı kalmasını sağlayacak bu ekipmanlarla belirli periyotlarla yapacağınız temizlikle gümüşün daha parlak ve canlı görünmesinde sizlere yardımcı olacaktır.

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş Neden Kararır? Sorusunun cevaplarına yukarıda başlıklar halinde sizlere sunduk. Bilmenizi isteriz ki, gerçek gümüş belirli bir süre sonra daima kararma eğilimi gösterir ve bunun önüne geçebilmek oldukça zordur. Bu durum gerçek gümüşü sahte gümüşten ayırt eden en önemli özelliktir. Bundan dolayı canınızı sıkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Belirli aralıklarla gümüş eşya ve takılarınızı temizlemeniz gümüşün tekrar parlaklık kazanmasını ve daha canlı kalmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sizlerinde gümüş kararmasına yönelik bir düşüncesi varsa bunu yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BLOG YORUMLARI

  Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN