MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

Gümüş Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Blog

Gümüş Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Gümüş Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi gümüş üzerinde birçok kişinin yoğun bir şekilde araştırmış olduğu konular arasından derlenerek siz değerli okurlarımıza sunulmuştur. Özellikle gümüş eşya satın alacakların gümüş hakkındaki bilgileri edinmesi en iyi ve en güzel gümüşü seçmelerinde yardımcı olacaktır. Peki, gümüş hakkında edinilmesi gereken bilgiler nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

1- Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Gerçek gümüşü sahte gümüşten ayırt etmenin en iyi olu 925 Ayar damgasını kontrol etmek olacaktır. Bunun yanı sıra sahte gümüşlerde belirli bir süre sonra renk dökülmesi meydana gelmektedir. Bunun tam tersine olacak şekilde ise gerçek gümüşlerde kararma meydana gelmektedir.

 2- Gümüş Nerelerde Kullanılır?

Gümüşün birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi gümüş sanayisinin de gelişmesini sağlamıştır. Bu durumda gümüşün pek çok alanda hayatımıza girmesine neden olmuştur. Gümüşün başlıca kullanıldığı alanlar; sağlık gereçleri, elektronik parça imalatı, enfeksiyon ilaçları, süs eşyaları ve objeleri, pil imalatı ve takı ürünleridir. Bunların yanı sıra, dişçilik sektörü, fotoğraf sanayi, bilgisayar röle kontağı ve boya yapım sanayinde de gümüş çeşitli bileşiklerle birlikte tercih edilmektedir.

3- Gümüş Neden Kararır?

Bilindiği üzere gümüş, periyodik cetvelde metal grubu elementler içerisinde yer alır. Metal grubu elementler su, kükürt ve oksijen ile tepkimeye girerek oksitlenmeye sebep olur. Bu oksitlenme ise, gümüş ürünlerde kararma olarak bilinmektedir. Gümüşün kararmasına neden olan asıl etken kükürt ve kükürt bileşenleridir. Hava ve suda yer alan kükürt bileşenleri gümüşün belirli bir süre sonra kararmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kimyasal maddeler, rutubetli ortam ve tuz gibi çeşitli etkenlerinde gümüşün kararmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı bu etkenlerden uzaklaşmanız gümüşünüzün daha uzun süreli parlak kalmasında sizlere yardımcı olacaktır.

4- Gümüş Takı Nasıl Saklanır?

Gümüş takılarınızı muhafaza ederken oldukça özen göstermelisiniz. Rutubetsiz bir ortamda kapalı bir kutu içerisinde gümüş takılarınızı saklamanız kararmasını önlemek adına sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için internet ortamında yer alan çeşitli takı saklama kaplarını ya da kutularını tercih edebilirsiniz. Aksi halde rutubetli ve nemli olan bir ortamda gümüşü muhafaza etmeniz daha çabuk kararmasına neden olacaktır.

5- Gümüş Takı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gümüş takı alırken dikkat edeceğiniz en temel husus gümüşün sahte olup olmadığının kontrol edilmesi olacaktır. Belirtmiş olduğumuz üzere gümüş seçerken 925 Ayar damgasına sahip olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Bunun kontrolünü sağladıktan sonra edineceğiniz gümüş takının sizlerin beden ölçülerinize uyumlu olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekmektedir.

6- 925 Ayar Gümüş nedir?

Günümüzde birçok kişi gümüş eşya almış olsa da, ayarını pek fazla kontrol etmemekte ve ne olduğunu bilmemektedir. Genellikle mücevher ve takı yapımında 925 Ayar gümüş tercih edilmektedir. 925 Ayar gümüşün %92,5’i gümüşten %7,5’lik kısmı ise bakırdan oluşmaktadır. Üretilen 925 Ayar gümüşler damgalanarak satışa sunulmaktadır.

7- Gümüş Nasıl Temizlenir?

Gümüş seçiminde olduğu kadar temizlenmesinde de dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzde birçok kişi çeşitli yöntemler ile gümüş eşya veya takılarını temizlemeye çalışmakta ve gümüşlerine zarar vermektedir. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla gümüşün gümüş temizleme bezi ve kremi ile birlikte temizlenmesi gerekmektedir. Bu hem gümüşün daha temiz olmasını sağlayacak hem de zarar görmesini engelleyecektir.

8- Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş kararmalarının önüne geçilebilmesi ve parlatılması amacıyla günümüzde üretilen birçok gümüş parlatma malzemesi bulunmaktadır. Yumuşak dokuya sahip olan bezler, jel kıvama sahip olan kremler ve daha birçok ürün gümüşün parlatılması anlamında sizlere faydalı olacaktır. Bu maddeleri bilinçli bir şekilde kullanarak gümüşünüzün parlamasını sağlayabilirsiniz.

9- Gümüş Yara Yapar Mı?

Gümüş antiseptik özelliğe sahiptir. Bu özelliği çeşitli bakteri, virüs ve mantarın oluşumunu önlemektedir. Bundan dolayı ilk kez küpe takacakların kulakları delinirken gümüş küpeler tercih edilmekte ve yara yapmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca gümüşün sağlık üzerinde de pek çok olumlu etkisi yer almaktadır. Kısacası gümüş yara ve alerji yapmaz, kullandığınız ürün yara veya alerji yaptıysa ürün gümüş değildir. Bir başka durum ise, kulağınızı ilk kez deldirdiyseniz kulak delme tabancasından kaynaklı bir yara veya kulağınızı deldirilmesi ile ilgili bir hassasiyet oluşmuş olabilir.

10- Rodyum ve Rose Kaplama Nedir?

Rodyum ve Rose kaplama gümüşün korunması anlamında kullanıcılarına oldukça fayda sağlamaktadır. Özellikle Rose kaplamaya nazaran Rodyum kaplamanın gümüş eşyaların uzun süre kullanımında büyük bir fayda sağladığı bilinmektedir. Sizlerde gümüşünüzün uzun bir süre parlak kalmasını sağlamak istiyorsanız, Rodyum Kaplamayı deneyebilirsiniz.

Gümüş Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Gümüş Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi hakkında sizlere yukarıda başlıklar halinde bilgileri aktarmaya çalıştık. Edineceğiniz bu bilgiler sizlerin yapacağınız gümüş alışverişlerinde veya gümüş eşyanız üzerinde gerçekleştireceğiniz temizleme işleminde yardımcı olacaktır. Ayrıca gümüş niteliği itibari ile pek çok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Bizler ön plana çıkan ve yoğun bir şekilde araştırılan soruların cevabını vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra sizlerinde gümüş ile ilgili eklemek istediğiniz bilgiler var ise, bunu yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

BLOG YORUMLARI

    Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN